Betöltés...

Anyák napja másképp: hogyan lehet együtt élni a veszteséggel?

Anyák napja sokaknak ünnep, de vannak, akiknek ez a vasárnap egészen mást jelent: a gyász egyik legnehezebb időszakát. Mit kezdhetünk a gyermekvesztés fájdalmával, a kimondható és kimondhatatlan érzésekkel, és hogyan lehet együtt élni a hiánnyal? A Bátor Tábor Lélekmadár programjának pszichológusaival, Hosszú Dalmával és Kubovics-Juhász Csillával beszélgettünk arról, mit jelent ma a gyász, hogyan segíthet a közösség, és miért nem kell – és nem is lehet – egyedül hordozni a veszteséget.

Minden veszteség és minden ember más, ezért a fájdalom megélése és az ahhoz vezető út is mindannyiunknál egyedi formát ölt. A gyász nemcsak a halálhoz kapcsolódik, és nem is mindig látható kívülről.

A gyász nem múlik el, de nem kell egyedül hordozni

„A Bátor Tábor Lélekmadár programjában a gyermekvesztés sokféle történetének ad teret. Olyan családokat fogadunk, akik betegségben, balesetben vagy a perinatális időszakban veszítették el a gyermeküket, az utóbbi történetek az elmúlt tíz évben a résztvevőink mintegy 15 százalékát tették ki. A gyermekek, magzatok halálát éppúgy nevén kell nevezni, mert az elhallgatás sokszor épp azt erősíti, amitől a gyászolók amúgy is szenvednek: hogy a fájdalmuknak nincs helye a közös térben” – hívja fel a figyelmet Hosszú Dalma pszichológus.

A szakember arra is kitér, hogy sokszor találkoznak azzal a kérdéssel, amely sokakat foglalkoztat, különösen egy ilyen ünnep közeledtével:

lehet-e „jól” gyászolni?

„Nem arról van szó, hogy a gyászban valaki ügyesebb vagy kevésbé ügyes. Inkább arra lehet rátanulni, hogy felismerjük, mi történik bennünk, engedjük érezni az érzéseinket, és van-e körülöttünk olyan közeg, amely erre elég jó, elfogadó választ ad.”

Hozzászólások

A változás személyre szabottan kezdődik – miért nem működnek az általános jó tanácsok, ha sokáig akarunk fiatalok maradni?

Tudományos tartalom, életmódígéret és piaci érdek egyszerre tapad a longevity kifejezéshez, de hova forduljon az, aki szeretné minél tovább megőrizni egészségét és önállóságát? Balázs Anna, a CMC Déli Klinika orvos igazgatója szerint egy szolgáltatás nem attól értékes, hogy drága és látványos, hanem attól, hogy valóban személyre szabott. De miért nincs két egyforma eset, miért nézzük rosszul a laborleleteket, és hogyan veti vissza az egészséges életmódért tett fáradozásainkat a munkahelyünk?